Według Agi

książki, filmy, podróże, koty i takie tam różne...

Wpisy

 • wtorek, 23 sierpnia 2011
  • Książkowe pamiątki z podróży

   Na początek lojalnie uprzedzam, że w tym wpisie zamierzam się bezwstydnie chwalić nowymi nabytkami. Odwiedzając w trakcie naszej podróży księgarnie, antykwariaty i namioty z tzw. tanią książką nie obyło się oczywiście bez zakupów. Do mojej biblioteczki trafiło w ten sposób kilka pozycji z kręgu klasyki literatury, kilka wyszperanych, lekko przykurzonych, ale intrygujących staroci oraz kilka dotychczas nieznanych, ale frapujących tytułów. Odkryłam w sobie także zamiłowanie do buszowania w stosach używanych książek w antykwariatach, a to nie wróży dobrze na przyszłość...


   W kolejności chronologicznej w moje ręce wpadły:

    "Tania książka" na Helu i sopockim Monciaku:

   JEZIORO BODEŃSKIE, Stanisław Dygat - Czytałam na początku liceum i chyba niewiele z niej wtedy zrozumiałam, ale za 9,70 można się pokusić o powtórkę :)

   LOSY DOBREGO ŻOŁNIERZA SZWEJKA CZASU WOJNY ŚWIATOWEJ, Jaroslav Hašek - Należy do klasyki, a nie miałam dotychczas okazji by po nią sięgnąć. Przepiękne, jubileuszowe wydanie Znaku udało mi się kupić za 19,90!

   KSIĘGA OJCÓW, Miklós Vámos - "Międzynarodowy bestseller jednego z najwybitniejszych pisarzy węgierskich", bardzo nikłe mam pojęcie o węgierskiej literaturze, a ta powieść to saga rodzinna, której tłem jest trzystuletnia historia Węgier, począwszy od 1705 roku - te fakty sprawiły, że nabrałam wielkiej ochoty na tę księgę i przywiozłam ją z najbardziej na północ wysuniętej "taniej książki" w Polsce, która mieści się w Helu.

    

   Antykwariat w Gdańsku przy ulicy Kowalskiej:

   PORTRET PAT. Powieść historyczna z dziejów Irlandii, George Bidwell - Zauroczyła mnie ta starsza pani na okładce (może na zdjęciu nie widać dokładnie, ale ona się lekko uśmiecha) oraz pierwsze zdanie: "W gabinecie Petera Wintera w jego dublińskim mieszkaniu półki z książkami zapełniały od góry do dołu dwie dłuższe ściany."

   HERRIOT STREET 29, John Hutton - Wydany w 1988 roku przez Wydawnictwo Literackie kryminał opowiada historię dziennikarza Winnicka, który próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa popełnionego czterdzieści lat wcześniej. "Tłem tej trzymającej w napięciu powieści jest burżuazyjny świat lat dwudziestych i trzydziestych, obyczaje, zahamowania, konwenanse ludzi zamożnych, co sprawia, że Herriot Street 29 jest nie tyle ciekawą zagadką kryminalną, co ciekawą powieścią psychologiczną i obyczajową."

   PIŁAT, Magda Szabó - Mnóstwo pochwalnych opinii o tej węgierskiej autorce czytałam już na blogach i postanowiłam sprawdzić, co się za nimi kryje...

    

   "Dom książki" w Gołdapi, należący do sieci księgarń w północno-wschodniej Polsce o tej samej nazwie, swoją drogą miło wiedzieć, że nie wszędzie króluje empik. Zakupione tu książki lądują w reklamówce z bocianem i sloganem "wrócisz tu..."

   LALKA, Bolesław Prus - Przedstawiać nie trzeba nikomu. W szkole jakoś mnie ominęła, a od paru lat chciałam mieć własną.

   SŁOŃCE NA MIEDZY. U PANA BOGA NA PODLASIU, Józef Rybiński - Zmierzając na Podlasie po prostu nie wypadało inaczej... Książkę już przeczytałam, recenzja za moment.

   TO BYŁO TAK. DZIEŃ TARGOWY, Marek Przybylik, Zbiór felietonów z lat osiemdziesiątych (ukazywały się w "Życiu Warszawy") na temat ówczesnej codzienności, schyłkowego PRL-u. Z okładki uśmiecha się przesympatyczna twarz autora :)

    

   Antykwariat w Suwałkach:

   KOBIETO, PUCHU MARNY!..., Helena Duninówna - Pobieżne przejrzenie tej wydanej w 1965 pozycji utwierdziło mnie w przekonaniu, że czeka mnie ciekawa lektura. Książka ta wydaje się być zbiorem esejów i/lub artykułów prasowych na tematy kobiece pochodzących z XIX wieku! A takie znajdują się w niej m.in perełki: "...Choć po roku 1870 sprawa kobieca stała się jednym z zagadnień najżywiej może przez prasę warszawską dyskutowanych (...) przesądy społeczne, obyczajowe, towarzyskie przez długi jeszcze ciąg lat oddziaływają i oddziaływać będą na kobiecą psychikę..." (cena: 1,50 zł!)

   DZIWNA ULICA, Barbara W. Olszewska - Wydany w 1978 roku zbiór reportaży o polskiej codzienności lat 1964-77, które traktują m.in. o temacie pogranicza.

   NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI, Choderlos de Laclos - Kolejna powieść należąca do klasyki literatury. Mam nadzieję, że warto ją przeczytać.

    

   Dwór w Krasnogrudzie, miejsce związane z Miłoszem i fundacją Pogranicze

   WILNO JEROZOLIMĄ BYŁO. Rzecz o Abrahamie Sutzkeverze, Daniel Kac - Książka o poecie żydowskim piszącym w jidisz, a jednocześnie o Wilnie, jakim było przed wojną i o jego pisarzach i poetach. Przedmowę napisał Czesław Miłosz.

   NIE MIAŁEM DOKĄD IŚĆ,  Jonas Mekas - Dzienniki z lat 1944-55 opisujące tułaczkę autora z Litwy, przez Niemcy do Nowego Jorku, gdzie został twórcą filmowym, nazywanym „ojcem chrzestnym amerykańskiej awangardy filmowej”.

    

   Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego

   ŁÓDZKA FABRYKA MARZEŃ. Od afery do sukcesu, Michał Matys - Autor połączył w swojej książce losy trzech mężczyzn, których życie nierozerwalnie było związane z zabudowaniami dzisiejszej Manufaktury: Izraela Poznańskiego (fabrykanta), Jerzego Dłużyńskiego (robotnika) i Mieczysława Michalskiego (wizjonera i likwidatora). Łodzią i jej fascynującą przeszłością interesuję się od momentu pisania pracy licencjackiej o tym mieście. I dlatego postanowiłam zaryzykować i kupić tę książkę. Ostatecznie do zakupu przekonał mnie fakt, że autor jest z wykształcenia archeologiem a z zawodu dziennikarzem, więc pisać raczej potrafi, a i warsztat historyka nie powinien mu być obcy. Ponadto książka zawiera przepiękne zdjęcia.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „Książkowe pamiątki z podróży”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agussiek
   Czas publikacji:
   wtorek, 23 sierpnia 2011 22:16
  • Cienie dawnych lat, Karen Robards

   Lektura tej powieści zapewnia doskonałe letnie odprężenie: można odnaleźć w niej tajemnicę, morderstwa, romans. Jest nawet wątek spirytystyczny i sympatyczna udomowiona świnka :) Książka w sam raz na plażę.

    

   Główna bohaterka, dziennikarka Nicole Sullivan, powraca na rodzinną wyspę, aby w piętnastą rocznicę brutalnego morderstwa młodej dziewczyny, wyjaśnić zagadkę jej śmierci. Dopomóc ma w tym matka Nicole, słynne medium. Niestety nie wszystko przebiega zgodnie z planem i chwilę po zakończeniu transmisji (na żywo z domu ofiary) zamordowana zostaje koleżanka Nicole z dziennikarskiej ekipy. Rusza śledztwo prowadzone przez mrocznego, tajemniczego i diabelnie przystojnego policjanta o imieniu Joe... W międzyczasie uparta Nicole wszędzie wtyka swój ciekawski nos,mimo, że sama znajduje się na celowniku mordercy. Przystojnego policjanta początkowo nie znosi, ale i to w miarę przewracania stron ulega zmianie. Reszty łatwo się domyślić...

    

   Mam nadzieję, że wybaczycie mi lekką ironię. Akcja powieści składa się wprawdzie ze schematycznych i przewidywalnych elementów, jednak czyta się ją przyjemnie. I tyle.

   Ocena: 3/6

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agussiek
   Czas publikacji:
   wtorek, 23 sierpnia 2011 20:46
 • niedziela, 21 sierpnia 2011
  • Oczy Marzanny M., Grażyna Jeromin-Gałuszka

   Po mrocznym i ciężkim klimacie poprzedniej lektury w podróż zabrałam książki z działu "lekkie, łatwe i przyjemne". Co nie znaczy słabe. Taką przynajmniej miałam nadzieję.

   Zachwycona "Kobietami z Czerwonych Bagien" autorstwa Jeromin-Gałuszki, wiele sobie obiecywałam po tej powieści, która, niestety, srodze mnie rozczarowała. A zaczęło się całkiem obiecująco - obiecująco na miarę czytadła na plażę :) Trzy koleżanki z liceum: Kamila, Magda i Ramona co pięć lat odwiedzają czwartą - Julię. Jest to ich czas na babskie pogaduchy, picie wina i wspominanie młodości. Nadszedł właśnie termin kolejnego zlotu i początkowo wszystko było jak zawsze. Do momentu, kiedy padł strzał i Julia nieprzytomna osunęła się na podłogę. W ciężkim stanie trafia do szpitala i kilka dni trwa w stanie śpiączki. Przyjaciółki dzielnie jej towarzyszą, a my poznajemy ich losy na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Okazuje się, że każda z nich pod pozorami szczęśliwości przeżywała mniejsze lub większe życiowe porażki i rozczarowania, nie wspominając o nich przyjaciółkom ani słowa.

   Rozpoczyna się śledztwo, na jaw wychodzi kilka tajemnic z przeszłości. Kompletnie rozczarowało mnie dość marne zakończenie, czyli wprowadzenie na scenę tytułowej Marzanny, które choć pewnie miało spuentować i spiąć całość, było w rzeczywistości od reszty powieści całkowicie oderwane. Przyznam, że przeczytałam ją niecałe trzy tygodnie temu i nie mam zielonego pojęcia, kto strzelał. I nie mam nawet ochoty, by to sprawdzić, choć książka leży przede mną...

   Ocena: -3/6

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agussiek
   Czas publikacji:
   niedziela, 21 sierpnia 2011 11:50
 • sobota, 20 sierpnia 2011
  • Zima o poranku, Janina Bauman

   Nie lubię recenzować autobiografii czy pamiętników, bo to trochę tak, jakbym oceniała czyjeś życie, a tego się raczej robić nie powinno. Tym trudniej mi pisać o książce, która opisuje jeden z najtragiczniejszych momentów w historii.

    

   Podczas studiów pisałam pracę o życiu w warszawskim getcie i po tym, jak budziłam się w nocy dręczona sennymi koszmarami, obiecałam sobie na jakiś czas zrobić przerwę i od tej trudnej tematyki odpocząć. Ale nie bardzo się da. Jakoś tak się dzieje, że temat holokaustu co jakiś czas do mnie powraca. Tak też było tym razem. Od wydawnictwa Officyna otrzymałam książkę Janiny Bauman, w której autorka opisuje swoje powojenne losy. Aby nie zaczynać od środka, postanowiłam najpierw przeczytać jej wspomnienia wojenne, zwłaszcza, że "Zimę o poranku" kupiłam już parę lat temu i od tamtej pory stała na mojej półce.

   W momencie wybuchu wojny pani Janina miała 13 lat. Jej ojciec, z zawodu lekarz był także oficerem Wojska Polskiego i został zamordowany w Katyniu. Janina razem z matką i młodszą siostrą Zofią przy pomocy rodziny, przyjaciół, a czasem całkiem obcych ludzi, próbowała przetrwać wojnę. Najpierw przeżyły dwa lata w warszawskim getcie, a potem, już do końca wojny, żyły w ukryciu po "aryjskiej stronie". Swój pamiętnik autorka napisała już w po wojnie, ale zawiera on cytaty z zapisków, które powstawały na bieżąco, najpierw w getcie, a potem w ukryciu. Jest to głęboko poruszająca, autentyczna relacja, pisana piórem dorastającej dziewczyny, która nie tylko opisuje otaczającą ją brutalną wojenną rzeczywistość, ale także jej prywatne nastoletnie sprawy. Tęsknota za słońcem, chęć kontaktu z rówieśnikami, czy możliwość nauki - przez kilka lato były to dla Janiny nieosiągalne marzenia, podobnie jak poczucie bezpieczeństwa i życie bez lęku. "Zima o poranku" to lektura smutna i przejmująca, ale myślę, że warto się z nią zapoznać, gdyż skłania ona do głębokiej refleksji nad losem jednostki, różnorodnością ludzkich charakterów oraz sile przeznaczenia.  

    

   Recenzja książki Janiny Bauman "Nigdzie na ziemi. Powroty. Opowiadania." pojawi się na blogu jesienią.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agussiek
   Czas publikacji:
   sobota, 20 sierpnia 2011 16:18
  • Już jestem

   Było cudnie. Dwa tygodnie wolności, lenistwa i rozkoszowania się naturą. I czytania, tudzież buszowania w książkach tu i ówdzie:)) Pokonaliśmy prawie trzy tysiące kilometrów po polskich drogach i zachwyceni, z mnóstwem wrażeń, wróciliśmy do domu. Sopot, Idzbark (koło Ostródy), Paprotki (koło Giżycka), Sejny, Białystok i Łódź to miejsca, w których nocowaliśmy. Odwiedziliśmy jednak zdecydowanie więcej. Fotorelacja wkrótce.

   Póki co, zabieram się za zaległe recenzje! Miłego, leniwego sobotniego popołudnia wszystkim!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Już jestem”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agussiek
   Czas publikacji:
   sobota, 20 sierpnia 2011 15:27
 • wtorek, 09 sierpnia 2011

Zakładki

Kanał informacyjny