Według Agi

książki, filmy, podróże, koty i takie tam różne...

Wpisy

 • środa, 27 czerwca 2012
 • piątek, 22 czerwca 2012
  • Siostrzyca, John Harding

   Na wielu książkowych blogach pojawiła się ta powieść w ostatnim czasie, w większości wzbudzając zachwyty i podziw. Po lekturze nie pozostaje mi nic innego, jak tylko dołączyć do grona wielbicieli Siostrzycy.

   Jest to utrzymana w stylu powieści gotyckiej historia małej dziewczynki o imieniu Florence, która mieszka z młodszym bratem Gilesem w ogromnym domiszczu należącym do wuja, brata ojca. Dziewczynka jest sierotą, jej matka zmarła podczas porodu. Ojciec ożenił się ponownie i na świat przyszedł jej młodszy brat. Krótko potem oboje małżonkowie zginęli w tragicznym wypadku. Nic więcej nie wiemy. Ani my - czytelnicy, ani naratorka i główna bohaterka książki. Wprowadza ona nas w swój niezwykły świat. Powoli, stopniowo odsłaniając kolejne tajemnice domu i jego mieszkańców oraz opisując niezwykłe wydarzenia, które stały się udziałem jej i zatrudnionych przez wuja guwernantek...

   Moje szczególne uznanie zdobyła nie tyle sama powieść, której fabuła choć ciekawa i wciągająca, do szczególnie oryginalnych nie należy, ile jej tłumaczka pani Karolina Zaremba. W cudowny sposób odtworzyła w języku polskim osobliwy język, jakim posługuję się Florence. Na długo zapamiętam słowa takie jak: uksiążkowiona, bibliotekowanie, samotnienie się, albo całe stwierdzenia: przeokropne nadziejoburzenie lub też: całą noc bezsenniłam (str. 65) Wynotowałam z tekstu także kilka kompletnych zdań: Nagle moją egzystencję uniewygodniono. (str. 26) Łza strużyła mi po policzku. (str. 123) Gdy ja księżniczkowałam w wieży on rycerzował ku mnie. (str. 174) Na koniec jeszcze moje absolutnie ulubione zdanie: Opanowała mnie fala sfrustrowanego zapłakania. (str.31)
   Myślę, że niezwykle trudno jest tworzyć nowe słowa w taki sposób, by po kilku stronach nie zaczęły one drażnić i denerwować czytelnika. Karolina Zaremba posiadła tę sztukę w mistrzowski sposób i zachowała idealne proporcje: nie za wiele wymyślonych słów, by nie znużyć, ale i nie za mało - by nacieszyć czytelnika. BRAWO!

   Książka została wydana przez młode wydawnictwo Mała Kurka. W ramach eksperymentu postanowiłam zamówić pozostałe trzy powieści wydane przez wydawnictwo dotychczas. Dam znac, jak książki dotrą...

   Ocena: 6/6

   WYZWANIE 2012
   Książki z mojej półki

   Cel: 20
   Przeczytanych: 5

   Zostało: 15

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Siostrzyca, John Harding”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agussiek
   Czas publikacji:
   piątek, 22 czerwca 2012 15:10
 • poniedziałek, 18 czerwca 2012
  • Stos majowo-czerwcowy

   Tyle świetnych książek znajduję ostatnio na blogach, że jak spotkam je w realu, to nie mogę się im oprzeć :)) Poszalałam więc odrobinkę i zarówno w zeszłym, jak i w tym miesiącu powiększyłam swoje książkowe zbiory. Zdjęcie zrobione na balkonie - zwróćcie uwagę, jak bratki podrosły :))

   Od dołu:

   Blog. Osławiony między niewiastami, Artur Andrus - leży od kilkunastu dni na nocnej szafce i podczytuję po kilka tekstów regularnie przed snem. Nie za dużo na raz, tak w sam raz - żeby na dłużej starczyło. Uwielbiam humor Artura Andrusa i jego zamiłowanie do wyszukiwania absurdów w codzienności.

   Więzień nieba, Carlos Ruiz Zafón - jestem absolutną fanką Cienia wiatru, a zatem więcej uzasadnień nie potrzeba: kontynuację tej powieści po prostu musiała mieć.

   Czarna kobieta, biały kraj, Waris Dirie - Kwiatu pustyni nie czytałam, bo obejrzałam film, który zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Koniecznie chcę poznać dalsze losy tej niezwykłej kobiety.

   Maniusia, Marynia, Maria, Maria Stępkowska-Szwed - tu się niestety nieco pospieszyłam. Mam już jeden egzemplarz tej książki na półce (wydawnictwa Twój Styl), więc jakby ktoś chciał się wymienić, to zapraszam do zostawienia komentarza z propozycją.

   Trzeci brzeg Styksu, Krzysztof Beśka - kryminalna historia, której  tłem jest XIX-wieczna Łódź. Przeczytałam o niej na blogu Skarletki i zachęcona jej recenzją postanowiłam książkę przeczytać.

   Język baklawy, Diana Abu-Jaber - Nowa ksiażka Wydawnictwa Czarne. Do zakupu zachęcił mnie opis na okładce: "(...) to piękna, liryczna, a zarazem zabawna opowieść o dzieciństwie i młodości spędzonych pomiędzy Ameryką a Jordanią. To także pełen miłości portret rodzinny. Jednak potrawy, które w swojej literackiej kuchni wspomnień gotuje autorka, mają też gorzki smak wykorzenienia, poszukiwania własnego miejsca pomiędzy dwoma tak bardzo różnymi światami."

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „Stos majowo-czerwcowy”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agussiek
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 18 czerwca 2012 21:57
 • poniedziałek, 04 czerwca 2012
  • Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu, Manula Kalicka

   Jest to zdecydowanie książka, która na długi czas pozostanie w mej pamięci. I to nie tylko ze względu na opisaną w niej historię, ale przede wszystkim ze względu na niezwykłych bohaterów i wspaniały język, jakim posługuje się autorka. Jestem pełna podziwu i koniecznie chcę więcej :) 

   Dwie fantastyczne bohaterki, czyli tytułowa dziewczyna z kabaretu - panna Irka oraz hrabina Maria Łęska, a także otaczający obie panie mężczyźni próbują w miarę normalnie żyć w okupowanym Krakowie i Warszawie, a piętrzące się wokół problemy starają się rozwiązywać przy pomocy niebanalnych metod. Nieważne, czy chodzi o bezcenny obraz Rembrandta, małego żydowskiego chłopca, albo kilkunastoosobową rodzinę, których należy schować, przemycić albo przeprowadzić - dla każdego problemu jest rozwiązanie.
   Niezmiernie ciężkie czasy, w których przyszło żyć bohaterom powieści nie odebrały im humoru, polotu i inteligencji. Wręcz przeciwnie. Ekstremalne sytuacje, a do takich wojna światowa z pewnością się zalicza, wymagają kreatywnych rozwiązań i niebywałego zaangażowania. Podejmując ryzyko i odważne decyzje Irka & co. stawiają czoło wrogowi...

   Nie chcę zdradzać za wiele z treści powieści, by nie odbierać przyszłym czytelnikom radości z lektury i poznawania kolejnych perypetii bohaterów. Chcę natomiast serdecznie do lektury zachęcić, bo jest do czego.
   Manuli Kalickiej udało się napisać powieść, która pomimo śmiertelnie poważnego i trudnego tematu, jest lekka i zabawna. I może właśnie ze względu na tak przyjemny styl, trafia prosto do serca czytelnika i chwyta za serce. Kalicka pisze o śmierci, strachu i wojennej niepewności w sposób, który bardzo do mnie przemówił. Gorąco polecam! 

   Ocena: +5/6

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agussiek
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 04 czerwca 2012 20:44
 • sobota, 02 czerwca 2012

Zakładki

Kanał informacyjny