Według Agi

książki, filmy, podróże, koty i takie tam różne...

Wpis

poniedziałek, 17 września 2012

Za kwietnymi polami, Junichi Watanabe

Powieść ta nie posiada, moim zdaniem, walorów literackich, ale z pewnością o jej wartości stanowi opisywana historia. Bohaterką książki jest Japonka Ginko Ogino, która została pierwszą lekarką w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Ginko została wydana za mąż w wieku szesnastu lat za mężczyznę, którego nie widziała wcześniej na oczy. Po czterech latach spędzonych w domu męża, wróciła do swojej rodziny jako rozwódka zarażona przez męża rzeżączką. W wyniku traumatycznych przeżyć, których doświadczyła podczas badań ginekologicznych przeprowadzanych przez lekarzy - mężczyzn, Ginko sama postanowiła zostać lekarzem medycyny zachodniej. W wyniku niesamowitego samozaparcia i dzięki ogromnej determinacji Ginko poświęciła wszystko, aby osiągnąć swój cel. Ryzykując gniew i niezrozumienie ze strony rodziny oraz wykluczenie z pewnych sfer społecznych, wytrwale walczyła o swoje prawo do nauki i wykonywania wybranego przez siebie zawodu, co w Japonii pod koniec dziewiętnastego wieku nie było dla kobiet łatwym zadaniem. Ogólnie przyjęte było wówczas, że miejscem pracy kobiety jest jej dom, a jedynymi obowiązkami troska o dzieci, męża i jego rodzinę. Jednak młodej kobiecie udało się spotkać na swojej drodze osoby, które będąc pod wrażeniem jej wiedzy i umiejętności pomogły jej w osiągnięciu wymarzonego celu. Ale na tym nie koniec jej niezwykłej biografii. W wyniku wydarzeń, których nie chcę zdradzać, jej życie zmieni się jeszcze kilkakrotnie i do końca pozostanie interesujące.

Jak napisałam na początku opisana tu historia jest ciekawa, ale sposób, w jaki została napisana mnie nie usatysfakcjonował. Styl jest nierówny, bardziej przypomina suchą notę biograficzną, niż powieść. Pierwsza połowa szczegółowo opisuje codzienną walkę Ginko z przeciwnościami losu, podczas gdy ostatnie lata jej życia opisane zostały na niewielu stronach, bardzo powierzchownie i skrótowo. Być może autor znalazł niewiele materiału źródłowego ilustrującego życie bohaterki po jej pięćdziesiątych urodzinach, ale w końcu od czego jest fantazja pisarska?
Myślę, że to książka dla zainteresowanych tematem. Inaczej może być ciężko doczytać do końca.

Ocena: 3+/6

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
agussiek
Czas publikacji:
poniedziałek, 17 września 2012 21:39

Polecane wpisy

 • Księga domu Szeferów, Tamar Yellin

  Żałuję, że nie mogłam poświęcić tej opowieści więcej czasu i uwagi. Należy ona bowiem bez wątpienia do tych powolnych, nieśpiesznych lektur, przy których kolejn

 • Blog osławiony między niewiastami, Artur Andrus

  Grubaśna księga autorstwa mistrza Andrusa towarzyszyła mi przez wiele tygodni. Leżała na nocnej szafce i mogłam jąsobie podczytywać po kawałeczku, dawkując przy

 • Magnetyzer, Konrad T. Lewandowski

  Już jakiś czas temu miałam okazję przeczytać pierwszy tom przygód komisarza Jerzego Drwęckiego, stojącego na straży prawa i porządku w międzywojennej Warszawie,

Komentarze

Dodaj komentarz

 • hiliko napisał(a) komentarz datowany na 2012/09/18 17:18:09:

  Czytałam tę książkę kilka lat temu i byłam pod wielkim wrażeniem. Nie zgadzam się z Tobą, że jest napisana suchym, biograficznym językiem. Poza tym uważam, iż wcale nie trzeba wielkiej wytrwałości, aby przeczytać do końca ,,Za kwietnymi polami" - wręcz przeciwnie, mnie ta powieść wyjątkowo porwała i rozemocjonowała.
  Pozdrawiam! :)

 • rr-odkowa napisał(a) komentarz datowany na 2012/09/19 18:31:21:

  Mam tę książkę na półce i wolnej chwili pewnie po nią sięgnę. Ciekawi mnie opowiedziana w niej historia. A czy język będzie mi się podobał?? Powiem jak przeczytam :)

 • agussiek napisał(a) komentarz datowany na 2012/09/20 21:47:13:

  @hiliko: No wreszcie doczekałam chwili, gdy komentująca mój wpis osoba się ze mną nie zgadza :)) Dziękuję Ci za to!
  Może ta książka trafiła u mnie na zły moment, nie wiem sama. W każdym razie nie porwała mnie ani ani... Pozdrawiam!

  @ rr-odkowa: Daj koniecznie znać, jak wrażenia po lekturze. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Zakładki

Kanał informacyjny